Blog

Folyamatosan bővülő tartalmakkal, érdekességekkel

A “suszter cipője”

A festő munkássága mindig a befejező műveletek közé tartozik, ugyanis például egy építkezésen a csupasz betonfalakból kiindulva ő fogja megalapozni az igazán otthonos közeget, ahova mindig öröm lesz hazatérni. Az ismert közmondást pedig senkinek sem szükséges bemutatni, miszerint a suszter cipője mindig lyukas. Ez igaz alapjáraton a legtöbb szakemberre is, viszont szeretném megmutatni, hogy lehet ezt máshogy is csinálni.

Ebben a cikkben lépésről lépésre végig fogom vezetni, hogyan nézett ki a lakásom és milyen lett a végeredmény. Érdemes lesz elolvasni!

Az előtörténet: Adott volt egy lakás, aminél a fal felújítási munkálataira beajánlott egy régi barátom a tulajdonosnak, miszerint ismer egy precíz mesterembert. Időpont egyeztetést követően megtörtént a falak állapotának felmérése, megbeszéltem a tulajdonossal az igényeket, javaslatokat tettem, hogy milyen munkálatokat kellene elvégezni. A falak fűrészporos tapétával voltak borítva, ami ráadásul több helyen vissza volt szakadva. Az erkély mennyezetét pedig egy nagyobb beázást követően vastag penészréteg borította.

A penészes erkély mennyezete menthetetlen volt, az egészet betonig vissza kellett bontani.

PROfestő tipp: a penészeltávolítás munkálatai során kiemelten fontos a kesztyű, maszk, és a védőszemüveg használata!

A szobában a sérült tapétát szükséges volt mindenhol visszabontani, ami egyébként sem egyszerű feladat. A fűrészporos tapéta felragasztása a többrétegű felépítésének köszönhetően könnyű folyamat, viszont eltávolításkor szinte minden esetben problémát okoz. Ugyanis a legalsó papírréteg nagyon nehezen távolítható el. Arról nem is beszélve, hogy a tapétaragasztó maradványainak eltávolítása szintén egy külön feladat. Tehát a ragasztó eltávolítása a falak átmosásával történt, majd a száradás következett. Mindig nagy kérdés visszabontáskor, hogy milyen állapotok rejtőznek a tapéta alatt, szoktak lenni meglepetések szép számmal.

Mosást és száradást követően a felületeket átnéztem, az esetleges javítandó sérülések miatt. Ebben a fázisban mérhető fel a legpontosabban, hogy milyen eszközparkra lesz szükség a megfelelő minőségű és tartós rétegrend kialakításához, jelen esetben vasbetonig kellett bontani a falakat.

A projekt pedig valahol itt vált a suszter cipőjévé: munkának indult, otthon lett belőle. Kiderült, hogy a lakásban éppen nem lakik senki, én pedig pont egy ilyen otthonról álmodtam. Jeleztem is rögtön, hogy ha ez eladó/kiadó, én bizony szívesen beköltöznék. Megegyezést követően még boldogabban folytattam tovább a munkát.

Javítás, vakoló- és simító glettelés, majd a teljes száradást követően jött a csiszolás, portalanítás és a mélyalapozás. Utóbbi elengedhetetlen lépés a festék megfelelő mértékű tapadása és terülése miatt.

Kiemelten fontosnak tartom, hogy számomra és az ügyfeleim részére azonos mértékben legyen egy magas esztétikai elvárás, hogy az elkészült munkához bátran merjem adni a nevem a későbbiekben. A falak színezését megelőzően megfelelő mérésekkel színhatárt jelöltem a felületekre,lefestettem a mennyezetet (mindig ezzel kell kezdeni), a színhatárt, illetve száradás és előkészítés után megkezdtem a falak színezését. Szintén fontos tényező a jó minőségű festék, amit a száradási idő betartásával mindenhol két rétegben vittem fel a megfelelő fedés és az optimális eredmény érdekében. A mellékelt fotón is látható, hogy a falak kellemes levélzöld színt kaptak.

PROfestő tipp: a felületek színezése esetén érdemes megőriznünk a festék blokkját/fantázianevét/kikevertetett szín színkódját, ugyanis így az évekkel későbbi frissítés esetében egyszerű dolgunk lesz, ha ugyanarra az árnyalatra szeretnénk lefestetni a falfelületeket.

A mellékelt fotón látszik az elvégzett munka minősége,oldalfényben (berkeken belül surlófénynek is nevezik) látszódjon, hogy a fény semmilyen hibát nem ad ki, nincsenek domborulatok, mélyedések, karcok, ezért tud az érkező fény egyenletesen terülni a falon.

Amikor kihívunk egy szakembert, akkor nem csak magát az embert hívjuk ki, hanem a több éves/évtizedes szaktudását, mindent beleadó lelkesedését és az eszközparkját. Egy igazán jó mesterember a szívét lelkét beleteszi a munkájába, higgyék el, hogy ez a végeredményen látszik meg igazán.

A suszter cipője nevet kapott projektem az egyik legkedvesebb munkám, ami egyben remek referencia is, viszont ami a legfontosabb: a saját otthonom teljes mértékben úgy alkothattam meg, ahogyan azt megálmodtam. A visszajelzések alapján aki belép ebbe a lakásba, mindig jóleső érzés tölti el, ez nekem külön öröm, hiszen a kivitelezés során beletett sok energiában és szeretetben minden vendég részesül egy kicsit.

Ne feledjék: amikor egy szakembert engednek be az otthonukba egy olyan fontos műveletnél, mint a festés, válogassák meg, hogy kit/kiket engednek be az életterükbe, ki lesz az, aki változást hozhat a mindennapokba.